June 21, 2019

Каквото си надробил, това ще сърбаш



Богатството, което човек е натрупал с риск за живота си, след неговата смърт се разпределя между роднините му. Само последиците от добрите и лошите му дела са негова изключителна собственост и затова определят следващия му живот.
***
Има два вида богатство – временно и вечно. Материалните придобивки, които трупаме през живота си, са временни. След смъртта ни на тях се наслаждават други хора. Ако обаче култивираме духовно знание за Бога, душата, материалния свят и връзката между тях, това богатство е вечно и няма да ни бъде отнето в момента на смъртта.
Когато някой е много алчен, хората често се питат: „Тези пари в гроба ли ще ги занесе?“ Този въпрос е, разбира се, реторичен. Оказва се обаче, че все пак ще вземем нещо със себе си в гроба, и дори отвъд него, но това не са нашите материални придобивки. Ще вземем единствено резултатите от добрите или лошите си дела.
Тези резултати определят нашия следващ живот. Ако сме живели според правилата на Ведите, следващият ни живот ще е по-добър от сегашния. Ще се родим на по-хубаво място на някоя от висшите планети, където живеят благочестивите живи същества, където стандартът на живот е много по-висок, отколкото на Земята, продължителността на живота е много по-дълга, всички имат красиви тела и т.н. Ако сме нарушавали правилата на писанията, ще деградираме до животински форми на живот или адско съществуване. Ако сме някъде по средата, ще се родим отново на Земята.
Този закон на кармата не е просто някаква екзотична теория, а реалност. Той е единственият логичен начин, по който може да се обясни защо някои хора се раждат богати, здрави, красиви и интелигентни, а други се раждат в бедност и имат сериозни здравословни проблеми от самото начало на живота си. Хората се раждат в различни условия заради добрите или лошите дела, които са вършили в предишните си животи. Добрите дела се възнаграждават с добри условия на живот, лошите се наказват със страдания. За интелигентните хора е достатъчно да чуят от авторитетните книги, че човек трябва да изпълнява дълга си и да не причинява страдание на никого. Понеже имат вяра в светите книги, те веднага коригират поведението си. За тези, които не са толкова интелигентни и нямат такава вяра, е необходимо да изпитат на гърба си резултатите от злите си деяния, за да имат шанс да разберат, че не трябва да ги повтарят в бъдеще.
И така, законът на кармата ни учи, че трябва да сме много внимателни как се държим с другите живи същества, защото в бъдеще те ще се държат по същия начин с нас. Това важи не само за хората, но и за животните и дори за растенията. Нямаме право да спонсорираме убиването на животни, за да се храним с тях. Ако си позволяваме да го правим, просто за да угаждаме на езика си, в бъдеще ще страдаме. Хората понякога недоумяват как е възможно в 21 век да се случват такива ужасни трагедии, с които ни залива Интернет; те не разбират как е възможно хората да си причиняват едни на други такива страдания. Отговорът е, че всеки получава това, което е заслужил според миналите си действия. Животните, натикани в кланици и чакащи реда си да бъдат брутално убити, също страдат. Хората, които са отговорни за това страдание, ще трябва да страдат по същия начин. Затова докато човешкото общество не спре да убива животни в кланици, то ще трябва да страда заради войни, престъпност, насилие, суша, глад, наводнения и други бедствия.